Vyhoření je třeba rozpoznat již při prvních příznacích, aby se zachovalo duševní, emocionální a fyzické zdraví. Podívejme se na tyto příznaky a na to, proč jejich včasné řešení má velký význam. Jedním z prvních příznaků vyhoření je chronické vyčerpání. Na rozdíl od únavy, která odezní po dobrém spánku, má tento typ vyčerpání tendenci přetrvávat. Můžete se probouzet s pocitem vyčerpání, během dne máte problém zůstat čilí nebo si musíte často zdřímnout. Pocit únavy má tendenci přesahovat pouhou únavu a projevuje se i na vaší duševní energii. Možná zjistíte, že úkoly, které jste dříve zvládali, jsou pro vás nemožné a vaše tělo i mysl volají po odpočinku.
Nízká produktivita a výkonnost
Dalším ukazatelem může být zhoršení pracovního výkonu. Můžete se obtížně soustředit, mít špatné rozhodovací schopnosti, nebo dokonce dělat chyby ve věcech, které děláte. Někdy se vám zdá, že i ten nejmenší projekt je příliš velký na to, abyste ho zvládli, a proto prokrastinujete nebo nedodržujete termíny. Může to být vaše tělo, které se vám snaží dát červenou vlajku, přestože odvádíte mnoho hodin práce.

Emocionální odstup a cynismus
Vyhoření může způsobit úbytek fyzické energie, ale také narušuje emocionální pohodu. Lidé, kteří prožívají vyhoření, jsou často odloučeni od své práce, rodiny nebo koníčků. Může se pak dostavit pocit apatie a z kdysi příjemných činností se stanou povinnosti. Kromě toho se může objevit cynismus nebo odpor, zejména vůči spolupracovníkům, klientům nebo blízkým. Toto emocionální odloučení slouží jako ochranný mechanismus, který zabraňuje dalšímu vyčerpání, ale často poškozuje vztahy a spokojenost v zaměstnání.
Fyzické příznaky a časté nemoci
Psychický efekt vyhoření se promítá i do vašeho fyzického těla. Běžně se objevují bolesti hlavy, žaludku a napjaté svaly. Vyhoření může dále oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost k nachlazení a jiným infekcím. Tyto fyzické varovné signály byste neměli opomíjet, protože mohou naznačovat, že je vaše tělo vystaveno příliš velkému stresu.
Články ze stejné kategorie:
- Žádné nenalezeno